FORUM HAYABUSA & B-KING
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM HAYABUSA & B-KING

Forum is closed, forum je uz zamknute.
 
DomovLatest imagesHľadaťRegistráciaPrihlásenie

 

 3D virtuálna realita - A JE TO !

Goto down 
AutorSpráva
riki1
Admin
riki1


Počet príspevkov : 813
Join date : 06.04.2009

3D virtuálna realita - A JE TO ! Empty
OdoslaťPredmet: 3D virtuálna realita - A JE TO !   3D virtuálna realita - A JE TO ! I_icon_minitimeNe marec 20, 2016 4:44 pm

3D virtuálna realita - A JE TO !

Vo svojej sci-fi poviedke "Virtualiti a spol." opisujem okrem iného aj vývoj virtuálnej reality do budúcnosti (tam je to už ale len rekapitulácia minulosti).

No a práve teraz sa to začína:

V poslednom čase stále vymýšľam, na čo by sa dal ešte využiť smartfón. Ďalším zaujímavým použitím je vytvorenie 3D virtuálnej reality. Displej smartfónu je už dosť veľký na to, aby sa dal rozdeliť na dve časti, teda dve obrazovky, inú pre pravé a inú pre ľave oko. Sú na to rôzne programy. Najpoužitelnejší pre mňa je DiveCityCoaster :

3D virtuálna realita - A JE TO ! Dive

Prvá vec je vidieť priestorovo. Na to vám stačí hociaký smartfón so spusteným programom a zabezpečíť to, aby ľavé oko videlo len to čo má a pravé rovnako. Prvé čo ma napadlo, je použíť dlaň pred nosom, ako prepážku a pred ňou držať smartfón. Oči tým pádom majú zorné pole v poriadku, ale nedokážu tak blízko zaostriť. Takže treba nejaké šošovky.

Zamestnanci Googlu, viacmenej vo voľnom čase, vymysleli jednoduché, lacné riešenie, z kartónu a dvoch čočiek.

https://www.google.com/get/cardboard/

Môžete si dokonca vystrihnúť aj sami ten kartón, ale aj tak by bol problém so šošovkami, tak je to jednoduchšie si objednať. Napíšte do Googlu alebo na Ebay "GOOGLE CARDBOARD" a môžte si to objednať v cene od 2 EUR až do 30 EUR (tie už nie sú z papiera).

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=GOOGLE+CARDBOARD&_sacat=0

Okrem kartónu a šošoviek, ešte môže byť súčastou dodávky aj NFC nálepka (ak váš mobil podporuje NFC) a tiež magnety, ktorými by sa mali dať niektoré mobily ovládať (asi tie co maju kompas).

Ja som si objednal toto, za približne 4,50 EUR :

3D virtuálna realita - A JE TO ! Okulus

Je to kúsok "vymakanejšie" má to aj nejaké polstrovanie, NFC nepotrebujem, keďže môj mobil ho nepodporuje.

Takže keď vložím smartfón so spusteným programom DiveCityCoaster, do "kartónového udelátka", môžem vidieť (aj počuť) virtuálny svet v 3D (ako idem po horskej dráhe).

Ďalšia vec, ktorá by bola vhodná pre pocit virtuálneho sveta, je otáčanie hlavou a pozeranie sa do strán a hore a dole. Ak má váš smartfón GYRO senzor (gyroskop), tak máte vojnu vyhratú. Pozor, to je niečo iné ako G-senzor (gravitačný/akceleračný senzor), ktorý má každý smartfón. Ten GYRO majú len niektoré, asi tie drahšie.

Môj smartfón GYRO senzor nemá a tým pádom sa môžem s mnohými programami pre virtuálne 3D hneď rozlúčiť, napríklad aj priamo so základnou aplikáciou od Googlu.

Avšak "múdry" program DiveCityCoaster s tým ráta a aj keď vypíše na začiatku, že by bolo lepšie použiť smartfón čo má GYRO, funguje aj s iba G-senzorom, ale mierne obmedzene.

Môžem sa pozrieť hore, aj dole, ale doľava a doprava točím hlavu zbytočne, nič sa nemení.

To by som ale nebol ja, ak by som niečo nevymysel. Keďže princíp G-senzoru mi je jasný, veľmi rýchlo som prišiel na fintu. Treba sa pozrieť hore, potom hlavu prikloniť k pravému plecu, vrátiť hlavu do vodorovnej polohy a vidíme do prava. Podobne do ľava. Na "dvakrát" sa dá dokonca pozrieť aj do zadu. Bol som zvedavý, či nesedí niekto so mnou vo vozíku na horskej dráhe, ale nie.

3D virtuálna realita - A JE TO ! Dive1

3D "pravo-ľavé" filmy na Youtube :

https://www.youtube.com/watch?v=3g772OJxp2E&list=PLs-8CSaashXwWqd2NeD8FEKiBCypI117l&index=17

https://www.youtube.com/watch?v=pNowmggVldY&list=PLs-8CSaashXwWqd2NeD8FEKiBCypI117l&index=19&nohtml5=False


Naposledy upravil riki1 dňa So apríl 09, 2016 9:06 am, celkom upravené 1 krát.
Návrat hore Goto down
riki1
Admin
riki1


Počet príspevkov : 813
Join date : 06.04.2009

3D virtuálna realita - A JE TO ! Empty
OdoslaťPredmet: Re: 3D virtuálna realita - A JE TO !   3D virtuálna realita - A JE TO ! I_icon_minitimePi apríl 08, 2016 9:53 pm

Roller Coaster VR ma krajsiu grafiku a funguje aj s G-senzorom (podobne obmedzene)

Zial po par spusteniach, to pyta peniaze, sice len okolo 1,2 Eur, ale chce cislo kreditky, co urcite zadavat kvoli tomu nebudem. Ak by to slo cez PayPal tak este mozno ...

3D virtuálna realita - A JE TO ! Roller_coaster0

3D virtuálna realita - A JE TO ! Roller_coaster

3D virtuálna realita - A JE TO ! Roller_coaster1
Návrat hore Goto down
riki1
Admin
riki1


Počet príspevkov : 813
Join date : 06.04.2009

3D virtuálna realita - A JE TO ! Empty
OdoslaťPredmet: Re: 3D virtuálna realita - A JE TO !   3D virtuálna realita - A JE TO ! I_icon_minitimeSt apríl 13, 2016 11:14 am

Alza vyrobila pekny video serial o Virtualnej realite :

Návrat hore Goto down
Sponsored content





3D virtuálna realita - A JE TO ! Empty
OdoslaťPredmet: Re: 3D virtuálna realita - A JE TO !   3D virtuálna realita - A JE TO ! I_icon_minitime

Návrat hore Goto down
 
3D virtuálna realita - A JE TO !
Návrat hore 
Strana 1 z 1

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
FORUM HAYABUSA & B-KING :: MIMO TEMY-
Prejdi na: